Kazdy pocitac pripojeny do Internetu musi mit svetove unikatni jmeno. Kdyz se premyslelo o tom, jak to zajistit, doslo se k nasledujicimu reseni:
Napriklad ve jmene pocitace
znamena (zprava doleva):
Priklady dalsich adres: praha1.ff.cuni.cz, zvonek.vse.cz, whitehouse.gov
Uplne v pravo je vzdy zkratka statu (CZ = Ceska repoublika, SK = Slovensko, DE = Nemecko, JP = Japonsko atd.) Jedinou vyjimkou jsou USA. Internet totiz vznikl nejprve na uzemi USA a odtud se rozsiril do sveta. Americane si tudiz nepridavaji k adresam zkratku statu, ale maji na konci adres tripismenne zkratky podle toho, jakeho je organizace typu:
Casto je nepohodlne vypisovat celou domenovou adresu. V pripade, ze pocitac, na kterem adresu pisete, ma stejnou domenovou cast jako pocitac jehoz adresu pisete, neni nutne domenu uvadet.
Takze sednete-li si k pocitaci jmenem honza.ruk.cuni.cz a chcete pustit telnet na dec59.ruk.cuni.cz, staci, kdyz napisete jen telnet dec59. Pocitac honza si totiz zkusi doplnit svou domenu.
Ovsem sedite-li u pocitace napr. studovna.pedf.cuni.cz, musite napsat cele telnet dec59.ruk.cuni.cz.
Adresa elektronicke posty se sklada ze dvou casti:
Cela adresa pak vypada napriklad takto: Jan.Jirka@ruk.cuni.cz, xkukd03@vse.cz, petr@vscht.cz. Znak @ (zavinac) spojuje obe casti.
V Internetu existuje velke mnozstvi informaci, ktere jsou ulozene v souborech na serverech site. Chceme-li nejakou informaci ziskat, musime vedet jeji adresu. Adresa informace se sklada z
Cela adresa, ktere se rika URL (Uniform Resource Locator), pak vypada napr. takto:
http://www.cuni.cz/internet.html
(Jak jste si jiste vsimli, jde o doprovodne materialy k prednaskam o Internetu) Obecne ma URL tvar
protokol://adresa.pocitace/adresar/soubor
Pojmy adresa pocitace, adresar a soubor neni treba vysvetlovat. Protokoly mohou byt
Omluvte prosim, ze jednotlive pojmy zde nejsou podrobneji osvetleny. Bude to naplni pristich prednasek a doplnujici informace se zde budou prubezne objevovat.