Adresy elektronické pošty

 

Jak vypadá adresa elektronické pošty

Elektronická adresa v síti Internet vypadá např. takto:

  Jan.Mlynar@ff.cuni.cz

První část před znakem @ (zavináč) určuje uživatele (zde je to přímo jeho jméno), druhá část určuje místo (počítač), na který má být pošta doručena a na němž má uživatel poštovní schránku:

  ff.cuni.cz
  |   |   |
  |   |   +-- Česká Republika
  |   +------ Univerzita Karlova (Charles UNIversity)
  +---------- Filozofická fakulta

Adresa nesmí obsahovat písmenka s diakritikou, na velikosti písmen nezáleží.

Pokud chcete napsat někomu, kdo má poštovní schránku na témže počítači jako vy, není nutné uvádět druhou část (zavináč a místo).

Na Univerzitě Karlově se snažíme dodržovat konvenci, že každý uživatel bude mít elektronickou adresu ve tvaru

  Krestni.Prijmeni@fakulta.cuni.cz

Chcete-li tedy někomu napsat a neznáte jeho adresu, můžete zkusit tento tvar (samozřejmě pokud jeho adresu nenajdete v adresáři univerzity).  Stejnou konvenci používají i další školy a komerční organizace ve světě (např. Jana.Sedlackova@vscht.cz ...). Není to však jediný možný a používaný tvar adresy, takže 

S čím dalším se můžete setkat:

Adresa může mít i jiný tvar:

   petr@dec59.ruk.cuni.cz
    |     |     |   |   |
    |     |     |   |   +- Česká Republika     -+
    |     |     |   +----- Univerzita Karlova  -+- tzv. doména
    |     |     +--------- rektorát            -+
    |     |
    |     +--------------- jméno počítače
    +--------------------- login uživatele

Toto je obecný tvar adresy, ve které je login uživatele místo jeho jména a v části urující místo je navíc i jméno počítače.

Můžete používat obě adresy. Pošta vám bude chodit na obě. Druhá má ale podstatnou nevýhodu: Obsahuje jméno počítače, takže pokud např. dostane vaše oddělení nový počítaí a vy budete chtít dostávat poštu na něj, budete muset všem svým známým oznámit novou adresu. A to bývá zdrojem potíží.

Část adresy za "zavináčem" určuje místo, kde se počítač v síti nachází. Zprava doleva se místo postupně upřesňuje. Nejvíce v pravo je tzv. top level doména - obvykle dvoupísmenový kód označující stát. Zkratky jsou podle normy ISO. Vyjímkou jsou USA. Počíače v USA mají jako top level doménu edu, com, mil, gov a podobné třípísmenové zkratky pro oblast vzdělávání (education), komerční, vojenskou, státní správy apod. Příčina této odlišnosti je ta, že zárodek dnešní světové sítě vznikl nejprve na území Spojených Států a s rozšířením za hranice nepočítali.

POZOR! Před rozdělením Československa se používala jako top level doména zkratka CS. Česká republika má nyní doménu CZ, Slovenská republika doménu SK. V současné době je již doména CS zrušena.

Po top level doméně vlevo následuje další označení - tzv. doména druhé úrovně. U nás jde o zkratku organizace. Počítače Univerzity Karlovy mají cuni (jako Charles UNIversity), ať patří fakultám v Praze nebo v Plzni či Hradci Králove. Příklady jiných domén druhé úrovně: vse.cz, vscht.cz, chemopetrol.cz apod.

Některé země mají před určením organizace ještě doménu označující oblast, např.

 univie.ac.at
   |     |  |
   |     |  +- Rakousko
   |     +---- akademická oblast
   +---------- univerzita ve Vídni

Adresy elektronické pošty v jiných sítích než v Internetu

Přestože je Internet dnes největší světová počítačová síť, existovaly a ještě existují i jiné celosvětové počítačové sítě. Jsou s Internetem propojené a je možné do nich posílat z Internetu e-mail a naopak. Tyto sítě postupně s Internetem splývají a pravděpodobně se s nimi již nesetkáte (to to letí). Zmínka o nich je zde již jen pro úplnost a také proto, že je mi líto jednou napsaný text vymazat.

Bitnet

Bitnet je (nebo byla?) počítačová síť vysokých škol založená na sálových počítačích IBM. Její evropská část se jmenuje EARN. Adresy v této síti mají tvar:

   login@pocitac     např.  PETR@CSEARN, JAN@CSPUNI11

Pokud chcete poslat dopis z Internetu do Bitnetu, musíte adresu doplnit jakoby top level domenou .bitnet, tedy např.

   PETR@CSEARN.bitnet

JANET

      john@uk.ac.london

S takovouto adresou se můžete setkat na vizitkách návštěv z Velké Británie. Na první pohled na adrese není nic neobvyklého, ale počítač ji nedoručí. Každý ví, že v Británii se jezdí na silnici vlevo. Podobně na rozdíl od zbytku světa zapisovali britové adresy opačně, zprava doleva. Top level doména - kód země uk - je úplně vlevo. Pokud tedy posíláte poštu do sítě JANET (jak se nazývá ostrovní síť), přepište ji na

      john@london.ac.uk

UUNET

UUNET je síť, ve které si počítače předávaly dopisy v pravidelných intervalech přes komutované linky. Adresa obsahovala výčet všech počítačů, přes které musel dopis putovat. Např.

pocitac1!pocitac2!pocitac3!pocitac4!login

Jako oddělovače jmen počítačů (bez domény) se používají vykřičníky. Používá se dnes již minimálně a většina poštovních serverů v Internetu (včetně serverů Univerzity Karlovy) už neumí dopisy s UUNET adresou doručit.

Některé další tvary adres

  1.      ULYS11%HEARN@earn.cvut.cz
         |          |     |
         +-----+----+     +--------- gateway
               +-------------------- adresa - ULYS11@HEARN
    

    Výše uvedená adresa znamená: Pošta pro uživatele ULYS11 na počítači HEARN se musí poslat přes počítač earn.cvut.cz.

    Tento zápis se používá, pokud chceme poslat poštu do jiné sítě, než do Internetu. V adrese jiné sítě (zde ULYS11@HEARN) se zavináč nahradí procentem a připojí se zavináč a adresa počítače, který pracuje jako brána (gateway) do jiné sítě - zde earn.cvut.cz.

    Počítač earn.cvut.cz opravdu sloužil jako gateway do sítě Bitnet. V současné době se ale již síť Bitnet v České republice nepoužívá a počítač earn.cvut.cz byl zrušen. Potřebujete-li nutně poslat e-mail do Bitnetu, zkuste napsat ULYS11@HEARN.bitnet. Pokud se dopis vrátí jako nedoručitelný, požádejte o radu správce svého poštovního serveru.

  2.      @earn.cvut.cz:ULYS11@HEARN.bitnet
               |       |                |
               |       +--------+-------+
               |                +---------- adresa
               +--------------------------- gateway
    

    Jiný možný zápis adresy pro případ, že chcete poslat dopis přes gateway.

Jak vypadá dopis elektronické pošty

Příklad dopisu:

From petr.vavra@ruk.cuni.cz Wed Jul 7 14:19:45 1997
Received: dec59.ruk.cuni.cz (sendmail 5.67) 
              Wed Jul 7 14:20:20 1997
Received: praha1.ff.cuni.cz (sendmail 8.16)
              Wed Jul 7 14:20:43 1997 
Date: Jul 7 14:20:45 1997
To: Jan.Jirka@ff.cuni.cz
Subject: Pozdrav

  Ahoj Jirko!

  Prave jsem dostal e-mailovou adresu, tak ti posilam 
pozdrav...

Dopis se skládá ze záhlaví a z vlastního textu. Záhlaví a text jsou od sebe odděleny prázdnou řádkou.

V záhlaví jsou informace typu adresa odesílatele a příjemce, čas odeslání, záznam o tom, přes které počítače dopis v Internetu cestoval.

Zahlavi programy pro čtení elektronické pošty obvykle neukazují. Např. program elm vypíše jen základní údaje (od koho, datum a subject), celé záhlaví vypíše po povelu h (header)

Záhlaví začíná slovem From, za kterým je adresa odesílatele a čas odeslání, např.:

From petr.vavra@ruk.cuni.cz Wed Jul 7 14:20:45 1993

Význam dalších řádků záhlaví

 

Některé další základní pojmy

MAILSERVER
neboli POŠTOVNÍ SERVER je počítač, na kterém mají uživatelé elektronické pošty své poštovní schránky, mailboxy. Server běží 24 hodin denně a může dopis pro Vás kdykoliv přijmout a uložit do Vašeho mailboxu kde dopis leží, dokud si ho nevyzvednete.
MAILBOX
neboli česky POŠTOVNÍ SCHRÁNKA je Váš prostor na poštovním serveru, do kterého Vám počítač (poštovní démon) ukládá nově došlé dopisy. V praxi je to vyhrazený adresář.
MAILER-DAEMON
Poštovní démon - nejde o žádné strašidlo, ale o program, který běží nepřetržitě na poštovním serveru a stará se o doručování elektronické pošty. V případě, že dopis nejde doručit, vrátí Vám ho s poznámkou co se stalo. Dostanete-li tedy dopis od MAILER-DAEMON@dec59.ruk.cuni.cz, nelekněte se - jde o zprávu od programu. Viz dále kapitolu "Nedoručitelné a ztracené dopisy".
Nepište poštovnímu démonu - dopisy určené pro něj dostává správce pošty, postmaster.
POSTMASTER
Správce elektronické pošty. Postmaster@domena je adresa člověka odpovědného za provoz elektronické pošty v doméně.
QUOTA
Velikost Vaší poštovní schránky na poštovním serveru má omezenou velikost, vejde se do ní jen konečné množství dopisů. Je-li schránka plná, další dopisy pro Vás server odmítne a pravděpodobně jsou proVás ztraceny.
Omezení velikosti poštovní schránky nastavuje postmaster pomocí tzv. "quoty na disku". Smyslem tohoto omezení je zabránit případnému zhroucení poštovního serveru, ke kterému by mohlo dojít, kdyby se veškerý volný prostor na jeho discích zaplnil dopisy.
REPLY
odpověď
FORWARD
poslat dál

Nedoručitelné a ztracené dopisy

Pokud dopis nejde doručit, ve většině případů Vás o tom poštovní démon informuje. Jak? Dopisem. Dostanete dopis od MAILER-DAEMONa, ve kterém bude zpráva co se stalo a jako příloha původní nedoručitelný dopis. Nesnažte se dopis znovu odeslat funkcí Reply! Přečtěte si napřed zprávu a zjistěte proč nebyl dopis doručen.   Některé možnosti:

 

  1. Adresa, na kterou jste dopis poslali, je neplatná (udělali jste překlep nebo adresa už neplatí apod.). V tom případě dostanete dopis zpátky hned (do několika minut) a může v něm být zpráva:
  2. Adresa, na kterou jste dopis poslali, je platná, ale někde na trase je porucha a dopis nemůže být doručen hned. V tom případě se poštovní démon pokouší určitou dobu (většinou tři dny až tři týdny) dopis odeslat. Informuje Vás
  3. Dopis se nevejde příjemci do schránky - schránka je plná neboli je překročená quota. V tom případě se Vás o tom poštovní démon pokusí okamžitě informovat. Protože se ale pokusí nedoručitelný dopis vrátit, může dojít k havarijní situaci - ztrátě dopisu. Viz dále.

Ztracené dopisy

Jak může dojít ke ztrátě dopisu? Souhrou okolností:

  1. Dopis je příliš velký:
  2. chybou v nastavení poštovního programu:
  3. dopis je odesílám z nedůvěryhodné sítě: především připojení na Internet "zadarmo" bývá, díky své jisté anonymitě, často zneužíváno pro útoky a pro rozesílání reklamních mailů - spamů. Jako obranu má většina poštovních serverů filtry, které blokují příjem pošty z počítačů těchto "free" sítí. Pošta z těchto sítíí proto nemusí dojít. Týká se to hlavně sítí zahraničních providerů, hlavně v USA. U našich (volny.cz apod.) problémy se spamem moc nejsou.
  4. člověk používá příliš mnoho adres: lidé dnes mají často více e-mailových adres (na pracovišti, na post.cz, na hotmail.com...) a používají je střídavě. Vrátí-li se dopis poslaný z méně používaného konta jako nedoručitelný, mohou na to přijít až po delším čase nebo vůbec ne.
  5. technická závada: ke ztrátě dopisu může bohužel dojít i při poruše serveru, chybám v programech zajišťujících doručování dopisů či při chybné konfigutaci počítače. Dochází k tomu ale velmi zřídka a jistě věříte tomu, že ne úmyslně.

Co dělat v případě problémů

V případě problému s doručením dopisu se můžete obrátit na addresu postmaster. Tato adresa by měla být na každém počítači a dopisy odeslané na tuto adresu by se měly dostat do rukou člověka, který se tam stará o elektronickou poštu. Příklad: Postmaster@karlov.mff.cuni.cz - odpovědný za poštu na MFF UK na Karlově. Postmaster@mff.cuni.cz - odpovědný za poštu na MFF UK. Postmaster@cuni.cz - odpovědný za poštu v celé doméně CUNI.CZ.

Postmaster je většinou ochotný zodpovědět i jiný dotaz - např. kontakt na určitého člověka v organizaci apod. (Závisí to na tom, kolik má zrovna práce...)

V případě problémů s místem na disku se obraťte na administrátora Vašeho poštovního serveru neboli na toho člověka, který Vám zařizoval e-mail adresu.

 


19. ledna 1998 Vladimir Horak vhor@cuni.cz, poslední změna 09. ledna 2006