Zpět na obsah

Úvod - Co je SPAM a jak se mu bránit

Spam jsou e-maily, které nechceme dostávat, které nás obtěžují a zaplavují poštovní schránku tak, že se v ní ztrácí normální dopisy. Mezi typický spam patří:

Společným znakem těchto e-mailů je to, že je spameři posílají v obrovských kvantech na všechny e-mailové adresy, které seženou. Nejde vůbec o cílenou reklamu na určitý okruh vytipovaných lidí, které by daný výrobek mohl zajímat. Prostě pošlou reklamu na viagru všem, mužům, ženám, dětem, na kontaktní adresy úřadů, na adresy dávno zrušené.

Dalším znakem spamu je to, že zpáteční adresa v něm uvedená bývá v 99% falešná. Rozesílání spamu lze totiž chápat jako obtěžování ostatních a je možné toho, kdo to udělá, od Internetu odpojit. Proto spameři nikdy neposílají spam ze své vlastní adresy ani z adresy firmy, pro niž dělají reklamu. Pro přístup k Internetu využívají většinou různé "připojení k Internetu přes telefon zadarmo" a pro rozesílání využívají cizí špatně zabezpečené servery nebo hacknuté počítače.

Spam škodí především tím, že

Co není SPAM

Spamem není reklamní mail, který jste si sami vyžádali (např. na www stránce firmy jste do formuláře "máte-li zájem dostávat informace o našich nových produktech" zadali svůj e-mail).

Kde berou spameři e-mailové adresy

E-mailové adresy, na které posílají spamy, získávají především:

Jak se spamu bránit

Prevence

Pasivní ochrana

Pasivní ochranu je možné rozdělit na dvě části

Pasivní ochrana sebe sama 

Pasivní ochrana sebe sama = různé programy (filtry), které se snaží spamy ve vaší příchozí poště automaticky rozeznat a něco s nimi udělat, aby neotravovaly. Mohou buď

Osobně preferuji druhou metodu, protože napsat program, který je schopen 100% určit co je spam a co ne, spadá téměř do oboru umělé inteligence. Proto i ten nejdokonalejší program se někdy splete a je dobré mít možnost se kdykoliv nahlédnout do složky "SPAM" a zkontrolovat, jestli náhodou ten důležitý dopis, na který dlouho čekáme, do ní nebyl omylem zařazený.

Pasivní ochrana ostatních

Spameři k rozesílání spamu zneužívají cizí počítače. Zvlášť v poslední době se začínají specializovat na špatně zajištěné osobní počítače s MS Windows, které jsou připojené přes dialup nebo ADSL. I váš počítač může být takto zneužit bez vašeho vědomí. Abyste tomu zabránili, snažte se ho udržovat "ve formě". Především

Aktivní ochrana

Aktivní ochrana spočívá v pokusu o potrestání spamera, tj. 

Jak už jsem psal, zpáteční adresa bývá z 99% podvržená, takže nemá moc smysl se jí zabývat nebo na ni něco psát. Obecně vyžaduje vystopování spamera hlubší znalosti o e-mailu a Internetu a přesahuje to rámec tohoto úvodu. 


Vladimír Horák 09. ledna 2006