Příklady na přesměrování pošty platí na dec59.ruk.cuni.cz, cucc.ruk.cuni.cz a dec52.lf1.cuni.cz
Třídění programem maildrop zatím funguje jen na dec59.
POZOR! Od 13. 10. je na dec59 zaveden jiný formát ukládání mailu, místo ./Mailbox používejte v .qmail souborech na dec59 ./Maildir/
Připomínky a dotazy posílejte na adresu vhor@cuni.cz. Vladimír Horák 26.4.1999
Tuzemští operátoři mobilních telefonů Eurotel a Paegas umožňují posílat e-mail na mobilní telefony (přes gateway na SMS zprávy) a opačně - přes gateway posílat SMS zprávy z telefonu na mobilní telefon. Předpokládejme, že číslo mobilního telefonu (bez předčíslí operátora) je 123456, potom
Co se stane? Dopis odcestuje Internetem na příslušnou gateway. Ta z části před zavináčem vezme telefonní číslo a pošle na něj SMS. Do SMS dá adresu odesílatele, subject a začátek textu dopisu. SMS může být dlouhá jen 160 znaků (to jsou cca dva řádky textu na obrazovce počítače), takže text dopisu nemůže být příliš dlouhý. Co se nevejde, to gateway zahodí. Navíc část ze 160 znaků obsadí adresa odesílatele a subject. Gateway vypustí z dopisu všechny "nadbytečné" znaky - vícenásobné mezery a prázdné řádky.
1. F:VHOR@CUNI.CZ S:POZDRAV A OZNA Dobry den preji! Pozdravuju po navratu z dovolene (byla skvela) a ted k pracovnim vecem. Oznamu
2. F:VHOR@CUNI.CZ S:Porada nebude Pristi porada se nekona, bude rektorsky den a nechodte do prace
Nepoužívejte dlouhý subject, gateway ho ořízne (je to vidět v předchozím příkladu). Podstatné věci pište do první řádky dopisu.
Přesměrování je závislé na typu serveru na kterém máte poštovní schránku a na nainstalovaných programech. Následující platí pro ty, kteří mají konto na unixovém serveru RUK nebo 1.LF UK (dec59.ruk.cuni.cz, cucc.ruk.cuni.cz, dec52.lf1.cuni.cz).
Svou poštu si na svůj mobilní telefon přesměrujete jednoduše - jako trvalé přesměrování na jakoukoliv jinou e-mail adresu. Do souboru .qmail ve svém domácím adresáři napište znak '&' a e-mail adresu na svůj mobilní telefon, např.
&+420603123456@sms.paegas.cz
a všechna pošta vám bude chodit na mobilní telefon. Budete-li chtít přesměrování zrušit, jednoduše soubor .qmail smažte.
Poznámka: Soubor .qmail se vytvoří nejlépe textovým editorem joe - přihlašte se a napište na příkazovou řádku
dec59.ruk.cuni.cz> joe .qmail
napište adresu s '&' na začátku a stiskem Ctrl-K X uložte.
Stejným způsobem můžete obsah souboru i měnit. Soubor .qmail smažete jednoduše příkazem
dec59.ruk.cuni.cz> rm .qmail
Jestliže přesměrujete svou poštu na mobilní telefon podle předchozího příkladu, nebude vám na serveru zůstávat a protože vám z každého dopisu přijde jen 160 znaků, asi vám smysl většiny dopisů unikne. Proto vás pravděpodobně bude zajímat jak si nechat na mobil posílat jen kopie dopisů a originál nechat ve schránce na serveru. Tato funkce bude zajímavá především pro ty, kdo dostávají málo pošty, připojují se přes telefon a chtějí být jen informováni, že na server přišel dopis a od koho.
V tomto případě stačí opět vytvořit soubor .qmail a do něj napsat dva řádky. První bude obsahovat adresu na mobil a druhý jméno adresáře, kam se pošta na serveru ukládá ./Maildir/ (tečka lomítko Maildir lomítko):
&+420603123456@sms.paegas.cz
./Maildir/
Tato kapitolka se bude zabývat tím, jak si na svůj mobil posílat jen vybrané zprávy, které jsou opravdu důležité.
V tomto případě už nezbývá, než trochu zaprogramovat.
Výstraha: Pokud uděláte chybu v konfiguraci programu pro zpracování pošty, můžete přijít o dopisy, které v té době přijdou!
Příklad: Chceme, aby
Původně byl na tomto místě návod na použití pogramu filter, který je součástí známého programu elm. Jelikož filter má jisté nevýhody, doporučuji místo něj použít program maildrop, který má víc možností. Samostatný návod na jeho použití najdete zde a doporučuji ho přečíst.
Zde je příklad konfiguračního souboru:
## .mailfilter
# konfigurace filtru - radky zacinajici mrizi jsou komentare
#
# prvni pravidlo - kopii dopisu o poruse forwarduj na
# mobilni telefon. Poznamka - vykricnik znamena, ze jde
# o e-mail adresu. Kdyby tam nebyl, prikaz cc by se domnival,
# ze jde o jmeno folderu, do ktereho ma dopis ulozit
#
if ( /^Subject:.*porucha.*/ )
cc "!+420603123456@sms.paegas.cz"
#
# pravidlo druhe - dopisy od kolegy
#
if ( /^From:.*Jirka@nekde.cz.*/ )
cc "!+420603123456@sms.paegas.cz"
#
# pravidlo treti - dopisy od Starmana rovnou smaz
# (neboli uloz do souboru /dev/null, coz je takovy unixovy kos na odpadky.
# maildrop nema zvlastni prikaz pro mazani dopisu)
if ( /^From:.*starman.*/ )
to /dev/null
#
# posledni pravidlo - ostatni dat do schranky na serveru - se rozumi samo
sebou,
# neni nutne ho programovat
Vytvořte soubor .qmail a do něj napište příkaz pro spouštění programu maildrop, který bude podle pravidel dopisy zpracovávat. V souboru .qmail má být toto:
| preline /usr/local/bin/maildrop
Napřed příkazem maildrop (enter) a stiskem Ctrl-D
dec59.ruk.cuni.cz> maildrop
Ctrl-D
otestujte, zda nemáte v konfiguračním souboru syntaktickou chybu. Pokud se nic nevypíše, je to OK.
Poté si zkuste poslat několik e-mailů (případně o totéž požádejte manželku) a sledujte, zda dopisy dojdou kam mají. Pokud nedojdou ani se nevrátí, můžete mít špatně obsah souboru .qmail.
Chcete dát někomu přímo adresu na mobilní telefon a přitom nechcete, aby znal vaše telefonní číslo (nebo aby číslo nevešlo příliš ve známost)? Udělejte si alias.
Příklad: Máte-li login jirkaj, adresu jirkaj@ruk.cuni.cz a číslo telefonu +420603123456, můžete si udělat pro telefon alias jirkaj-mobil@ruk.cuni.cz. Stačí vytvořit soubor .qmail-mobil a do něj napsat adresu, na kterou se mají dopisy posílat, např.
&+420603123456@sms.paegas.cz
Pokud budete chtít, aby vám dopisy na mobil chvíli nechodily, můžete si alias dočasně přesměrovat na svou e-mail adresu tak, že změníte obsah souboru .qmail na
&jirkaj@ruk.cuni.cz
Výše uvedený návod není detailní. Další informace můžete najít na:
Vladimír Horák, vhor@cuni.cz, 11. dubna 2002